Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2013 19:30

Přehlídka českého filmu: Občan Havel jede na dovolenou

Na příkladu jen pár dní trvající cesty z Prahy do Bratislavy v srpnu 1985 umožňuje jedinečný dokument nahlédnout do každodenního života disidenta v Československé socialistické republice (ČSSR). Filmový večer u příležitosti nedožitých narozenin bývalého prezidenta České republiky, spisovatele a disidenta Václava Havla, kterému by 5. října bylo 77 let.

Pravidelné „filmové pondělky“ zahájí na podzim dokumentární snímek o Václavu Havlovi. V srpnu 1985 se vydává do Bratislavy, aby navštívil své přátele, jako byla divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová nebo spisovatelka Eda Kriseová. Nezvaným a nežádaným společníkem na jeho cestě je také StB, která disidenta šikanuje a dokonce ho dvakrát zadrží.

Především výpovědi svědků a archivní materiál rekonstruují tuto cestu a vzpomínají na tehdejší život snad nejznámějšího českého disidenta - jsou to vzpomínky plné detailů, „barev a odstínů“ československé normalizace, při které skupina vnitřně svobodných lidí převzala důležitou roli v politickém a kulturním životě země. Z textů Václava Havla ve snímku předčítá Jiří Bartoška.
Jan Novák, v Chicagu žijící český emigrant, natočil tento dokument zcela ve vlastní produkci. Záměrem filmu je předložit společnosti nesnáze každodenního života disidentů v bývalé ČSSR. Za dokumentární román Zatím dobrý obdržel tento spisovatel a scénárista nejprestižnější českou literární cenu Magnesia Litera.

CZ 2005, režie: Adam Novák/ Jan Novák, 85 Min., v angličtině a češtině s anglickými titulky
 

Více informací na: www.kulturklub.at

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

9.9.2013 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala