Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.12.2013 18:00

Přehlídka českého filmu: Dvanáct měsíčků

Leden, únor, březen… Kdo pomůže Marušce obelstít zákonitosti matky přírody? Režisér Karel Janák si jako literární předlohu zvolil klasickou pohádku spisovatelky Boženy Němcové a převedl ji do nové, komickými situacemi nabité podoby, jenž se zaručeně postará o navození atmosféry vánočních svátků. Dětské publikum srdečně vítáno!

Poklid jedné pohádkové podhorské vesnice je narušen v předvečer Vánoc. Z ciziny se navrací mládenec Karel. Očividně se mu v cizích krajích dařilo, proto se stane lákavou partií pro všechny vdavekchtivé dívky. Mladík se však chce veselce vyhnout, jak jen může. Jeho bratra Noska proto napadne uložit dívkám tři nesplnitelné úkoly. Po veselce s Karlem touží i Maruščina rozmazlená sestra Květa. Ačkoliv Marušce se Karel zdá namyšlený a sama by jej za ženicha nechtěla, je macechou donucena, aby úkoly plnila místo Květy. Karel si i přes Květino nadbíhání všimne Marušky a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušce štěstí s bohatým chasníkem nepřeje. Co si Maruška počne? Jak v zimě sežene fialky, nasbírá jahody a přivede k životu starou jabloň?

Karel Janák je český filmový a televizní režisér, který natočil divácky úspěšné komedie jako Snowboarďáči (2006) a Rafťáci (2006). Za první zmíněnou obdržel v roce 2004 filmové ocenění Český lev.

Božena Němcová patří k nejvýznamnějším osobnostem české literatury. Vedle románů jako „Babička“ se však proslavila také pohádkami, které sbírala a následně literárně zpracovávala (Zlatý Kolovrat, Král času).

Pohádka plná humoru a kouzel je uvedena ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku. 

ČR 2012, režie: Karel Janák, 97 minut, česky s anglickými titulky

Hrají: Marie Majkusová, Roman Vojtek, Veronika Žilková, Ivana Korolová, Jan Komínek, Vladimír Čapka, Ota Jirák, Kamila Janovičová, Radoslav Brzobohatý, Václav Postránecký, Miroslav Táborský, Pavel Kříž, Tereza Beranová.

 

Foto (c) ČT

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

9.12.2013 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala