Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2015 19:30

Habermannův mlýn

U příležitosti 70. výročí ukončení II. světové války promítne České centrum Vídeň rakouskému publiku dva celovečerní filmy: v květnu snímek Habermannův mlýn režiséra Juraje Herze, který se rozhodl pro jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin - poválečný odsun Němců, a v červnu film Operace Silver A režiséra Jiřího Stracha, který je inspirován skutečnou stejnojmennou válečnou operací ze začátku roku 1942.

Habermannův mlýn
Děj se odehrává v obci Bludov v severomoravských Sudetech mezi lety 1938 až 1945. Pojednává o německém mlynáři, který mluvil česky, měl české přátele a během války stál na straně Čechů. Po osvobození byl ale zavražděn a jeho rodina byla odsunuta. Okolnosti jeho smrti zůstávají dodnes nejasné. Filmový příběh se jeho životním osudem pouze volně inspiroval, ale paradoxy nejšílenějších let dvacátého století prezentuje hrůzně dokonale.

CZ / DE / A, 2010, 104 minut. V němčině s anglickými titulky.
Režie: Juraj Herz
Hrají: Mark Waschke, Karel Roden, Ben Becker, Hannah Herzsprung, Radek Holub, Wilson Gonzales Ochsenknecht, Zuzana Kronerová, Jan Hrušínský, Franziska Weisz, Andrej Hryc, Oldřich Kaiser, Martin Stránský a další.

Ve spolupráci s Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku a Velvyslanectvím ČR.

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

11.5.2015 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala