Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.3.2017 18:30 - 4.4.2017

Dalibor Bednář: Masopust

Období Masopustu má v českých zemích, na Moravě i ve Slezsku bohatou, stovky let starou tradici, která má v každém regionu poněkud odlišný charakter. Obecně lze říci, že masopust (jak ostatně dokládá název tohoto svátku), zahajuje období půstu před velikonočními svátky. Masopust vždy představoval čas hodování a veselí, tanečních zábav, zabijaček i svateb. Vernisáž výstavy Dalibora Bednáře v prostorách vídeňské slavistiky!

Masopust je vždy velmi barvitým svátkem, obklopeným pestrými postavami – maškarami, přitahujícím společenství lidí celé vesnice a spojeným s mnoha událostmi, hodováním a také hojným popíjením. Snad i proto je tak přitažlivým námětem pro každého fotografa, který se umí dívat kolem sebe. Autor této monotematické výstavy se ve svém fotografickém cyklu zaměřil na masopustní oslavy ve Starém Městě u Bruntálu, ležícím v podhůří Jeseníků a na Hrčavě, obci na rozhraní Čech (Slezska), Polska a Slovenska.

Autor výstavy, Dalibor Bednář (1960, Opava), fotografuje převážně černobíle, neustále „klasicky“ s použitím analogových manuálních zrcadlovek, své filmy sám vyvolává a následně ručně zpracovává v temné komoře. S nadšením pozoruje opětovný nárůst zájmu mladých o analogovou fotografii nejen ve svém okolí, ale celosvětově. S oblibou střídá formáty negativních filmů od kinofilmu (Nikon, Leica, Widelux) přes středoformát (Hasselblad, Yashica D, Flexaret VI) až po velký formát (Linhof, Magnola). Odmítá šablonovitost a lpění na „výstavním“ formátu fotografií a rád experimentuje s malými kontaktními kopiemi i velkými zvětšeninami. Zásadně své snímky neořezává a využívá plného formátu, snímek tak musí vzniknout již v okamžiku stisknutí spouště. A musí mít duši. (Autorka textu: Mgr. Bohdana Rywiková)

Bližší informace (celý text):

Pozvánka:

www.fotobednar.cz

Místo konání:

Galerie Auf der Pawlatsche, Institut für Slawistik der Universität Wien AAKH, Spitalgasse 2-4/Hof 3, Wien

Datum:

Od: 1.3.2017 18:30
Do: 4.4.2017

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala