Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2017 18:00 - 8.6.2017

František Petrák: ORANTES ET ALIA

Umělec František Petrák se představí se svou nejnovější výstavou ve Františkánském klášteře ve Vídni. Jeho umělecký život se začal v osmdesátých letech - v období socialismu ale v Československu neměl možnost vystavovat veřejně. Jako správný umělec se přesto řídil mottem „žije, aby maloval a nemaluje, aby žil“.

To jej vedlo k malování a kreslení. Vytvořil bezpočet grafických cyklů a vydal ilustrované časopisy pro mladé čtenáře. Mimo to se v jeho bytě v Luhačovicích pravidelně konají představení loutkového divadla a umělecká shromáždění. Díky němu se stalo z Luhačovic určité „Centrum periferie“.

Nynější výstava ORANTES et alia se věnuje transcendenci. Toto téma by mělo vyzývat k meditaci a upomínat na liturgické modlitební postoje. Kromě toho zde může být poznán život sv. Františka z Assisi. Pro Petráka je příznačná statická stylizace a znakový charakter obrazů. Vytváří také harmonická spojení mezi intimním a monumentálním působením, čímž se jeho obrazy pozorovateli nepodbízejí. Naopak rychle se měnícímu světu zprostředkovává svým uměním dojem klidu a jemného pohybu.

 

Bližší informace k umělci: www.frantisekpetrak.cz

 

Fotocredit: (c) Archiv Františka Petráka

Místo konání:

Franziskanerkloster, Franziskanerplatz 4, 1010 Wien

Datum:

Od: 28.5.2017 18:00
Do: 8.6.2017

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala