Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.11.2015 18:30

Radka Denemarková: Příspěvek k dějinám radosti

Radka Denemarková, která bude v listopadu 2015 na autorské rezidenci v Literárním domě v Kremži, představí ve Vídni svůj aktuální román v německém překladu (nakl. Host, 2014). Moderace: Sylvia Treudl.

Příspěvek k dějinám radosti
Sebevražda bohatého postaršího muže se brzy ukáže jako nepravděpodobná. Vnímavý policista neúnavně pátrá po skutečných důvodech té podivné smrti, jež ho dovedou k tajemnému domu pod Petřínem. Záhad a motivů přibývá stejně jako hodin strávených s mladou vdovou. Hlavními postavami jsou ale tři, možná čtyři ženy, vzdělané, smělé a oddané vyšší spravedlnosti, podle níž oběť a viník ztrácejí svou původní dualitu. A v echu doráží palčivá otázka: kolik nás ještě čeká násilí a válek, než všechno to neštěstí člověka konečně polidští? Autorčin groteskní román valící se jako láva však také promlouvá o potřebě doteků, neboť „těla nelžou a jejich paměť neklame“. A roli přímo tažnou mají v knize svobodné bytosti, pro něž je laskavost mocnější než zákony vládců — švitořivé vlaštovky.

Radka Denemarková (*1968) je spisovatelka, scénáristka a překladatelka pocházející z Prahy. Po vystudování bohemistiky a germanistiky na filozofické fakultě Karlovy Univerzity působila na Akademii věd (Ústav pro českou literaturu). Poté pracovala jako dramaturgyně v pražském divadle Na zábradlí a nyní externě vyučuje na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Patří k nejúspěšnějším současným českým autorům, kteří jsou překládáni do němčiny. Třikrát obdržela jednu z nejdůležitějších literárních cen – Magnesia Litera: za román Peníze od Hitlera (2007), za publicistické dílo Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (2009), stejně tak jako za překlad díla Rozhoupaný dech. Radka Denemarková svými překlady z němčiny do češtiny přispívá k literárnímu sblížení mezi oběma sousedními státy.

Ve spolupráci s Literárním domem Dolních Rakous (ULNÖ).

Další informace na: www.ulnoe.at, http://denemarkova.cz/

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

24.11.2015 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala