Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2016 18:30

Roswitha Schieb: Literární průvodce českého lázeňského trojúhelníku

Objevitelská cesta v půvabném regionu! Prezentace Roswithy Schieb a Václava Petrboka. Moderuje Tanja Krombach z Německého kulturního fóra střední a východní Evropy. Akce se koná v rámci projektu Tagebuchtag 2016.

Západočeské lázně byly v průběhu všech historických epoch i v mezinárodním hledisku vždy přitažlivým bodem pro spisovatele i další osobnosti z umění a politiky. To se bohatě projevuje jak v německých či českých textech, tak i v textech psaných v dalších jazycích. Procházky slavnými lázněmi vedou po stopách takových autorů, jako byli Goethe nebo Kafka, ale i méně slavných, jako je například Marie von Ebner-Eschenbach nebo Louis Fürnberg. Zcela osobitý pohled na tyto troje lázně, které se po druhé světové válce staly zčásti centrem kulturních setkávání, z části ale zanikly, představují citáty důležitých osobností české literatury, např. Boženy Němcové, Jana Nerudy nebo Karla Čapka.

Autorka Roswitha Schieb stejně jako pražský literární vědec a spoluautor Václav Petrbok představují Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně pomocí literárních citátů německých, českých, ale také ruských a dalšími jazyky píšících autorů. Prezentace je doplněna historickými kresbami a dobovými fotografiemi.

Roswitha Schieb vydala doposud řadu literárních a kulturněhistorických průvodců, jmenovitě Literární průvodce Vratislaví, knihu Každý druhý Berlíňan či Slezské stopy na Sprévě. V současné době žije jako spisovatelka na volné noze v Borgsdorfu u Berlína.

Václav Petrbok, pracovník Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Karlovy univerzity, jako spoluautor průvodce ukazuje, jak se v české literatuře odráží nejen život ve zmíněných lázních, ale také česko-německé vztahy.

Ve spolupráci s Německým kulturním fórem střední a východní Evropy, které se stará o zprostředkování německé kultury a dějin v regionech, kde Němci žili nebo do dnešní doby stále žijí.

Bližší informace: www.kulturforum.info, www.tagebuchtag.at

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

3.11.2016 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala