Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.5.2019 19:00 - 11.6.2019

Mezitím na jiném místě | Století českého komiksu | Salcburk

Výstava představí salcburské veřejnosti průřez stoletím českého komiksu a uvede jeho nejvýznamnější a nejzajímavější autory a protagonisty. Návštěvníci se dočtou o komiksu za protektorátu nebo komunismu a těšit se na jména jako Čtyřlístek, Rychlé Šípy nebo Alois Nebel.

 

Vernisáž: 21.5.2019 v 19:00 hodin

Výstava komiksu si klade za cíl představit českou tvorbu v rozmanitosti jejích forem a v historických souvislostech. Návštěvníkovi bude nabídnut vhled do historie republiky, která si od svého založení prošla bouřlivými časy. Namísto chronologické prezentace výstava zachycuje, jak historické události jako jsou okupace Československa, převzetí moci komunisty, pražské jaro, období normalizace, sametová revoluce a digitalizace ovlivňovaly uměleckou tvorbu mezi svobodou a striktní cenzurou. Okamžiky kolektivní naděje a vypořádání se s ohrožením jsou motivy, které v současném komiksu mají stále své místo. Kurátoři výstavy Pavel Kořínek & Tomáš Prokůpek dodávají:

„(…) striktně chronologický výklad nabízí na první pohled pevný a nesporný výkladový rámec, ve skutečnosti však vyžaduje svazující poslušnost. Svazování a vynucené poslušnosti si český komiks zažil ve dvacátém století až dost, a my v tomto duchu rozhodně nechceme pokračovat.“

 


 

Místo konání:
Unipark Nonntal, Erzabt-Klotz-Str.1, Raum 1.003
Datum:

Od: 21.5.2019 19:00
Do: 11.6.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala