Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.11.2018 - 10.12.2018

Thishumanworld2018

Mezinárodní filmový festival This human world svými projekcemi tradičně otevírá diskuzi zaměřenou na lidská práva. V programu nechybí ani české filmy. Letos se diváci mohou těšit na dokumenty "Hranice práce" a "Až přijde válka“.

Hranice práce

V roce 2017 pracovalo více než 20 % Čechů za mzdu nižší než 83 Kč/h, a to často v příšerných a nedůstojných podmínkách. Tato vrstva obyvatel je označována jako working poor people, tzv. pracující chudí. Pracovní podmínky v nejhůře placených zaměstnáních v Čechách během půl roku zkoumala publicistka Saša Uhlová. Strávila několik týdnů v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za pokladnou nebo v třídírně odpadu. Dokument Hranice práce zviditelňuje problémy v odvětvích s nízkými platy a propůjčuje hlas dotyčným lidem. Reportáž upravila do podoby filmu Apolena Rychlíková.

 

Apolena Rychlíková (1989) studuje dokumentární film na FAMU. Intenzivně se angažuje ve veřejném prostoru a přispívá do internetového Deníku Referendum, webového deníku A2LARM či na server Romea.cz, což se zrcadlí i v její filmové tvorbě. Její dokument Hranice práce získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2017 cenu Česká radost za nejlepší český dokument a cenu diváků.

Ne 2.12.  |15:45 Uhr | The Limits of Work (Hranice práce) |                        Kino Schikaneder, Margaretenstraße 22-24, 1040 Wien

 

Až Prijde Válka

Petr na první pohled vede život spořádaného evropského teenagera – žije s rodiči, má hezkou dívku, dostal se na vysokou. Jeho skutečný život je ale jinde – v čele domobrany Slovenskí Branci, čítající dvě stě mladých lidí, s oddíly po celém Slovensku. V horských lesích je nechává podřizovat drsným pravidlům, jež spíše než vojenský výcvik připomínají hru na diktaturu. Uprchlická krize Evropu změnila a válka není nepravděpodobná, říká Švrček. Naléhavý dokument Jana Geberta ukazuje sílicí pravicový posun společnosti na Slovensku.

Jan Gebert (1981) je filmový dokumentarista a novinář. Absolvoval historii na Univerzitě Karlově, část studií strávil v zahraničí (Španělsko, Mexiko, USA). Jako reportér působil v týdeníku Reflex, později na redaktorské pozici pracoval v Hospodářských novinách. Za svůj filmový debut Hra o kámen získal uznání na jihlavském festivalu.

Ne 2.12. | 20:15 Uhr | When the war comes (Až přijde válka) |                    Kino Filmcasino, Margaretenstraße 78, 1050 Wien 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 29.11.2018
Do: 10.12.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala