Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.4.2019 18:30 - 14.6.2019 17:00

Výstava | Toy_Box - Šedé mraky nad městem

Tento rok je to přesně 100 let, kdy ženy v Rakousku a České republice získaly volební právo. I proto se rozhodlo České centrum Vídeň prezentovat pod pseudonymem tvořící umělkyni Toy_Box, jejíž tvorba má výrazný sociální přesah. Toy_Box se jako první žena v České republice prosadila kresebnými intervencemi ve veřejném prostoru. Ve své tvorbě se staví za práva těch, kterým hlas schází a stojí mimo narativ většinové společnosti. Kurátorem její výstavy je Radek Wohlmuth, který připravil například největší přehlídku mezinárodního street-artu a graffiti v Praze a spolupracuje s mnoha předními českými umělci.

„Když jsem dělala v novinách, poznala jsem, jak jsou písmena krátkodechá. Teď mám pocit, že komiks nebo věci, který člověka osloví venku, se jako memy samy replikují a daleko víc zaryjí pod kůži,“ uvažuje Toy_Box. „Kolem je toho hodně špatně, a kdybych s tím něco nedělala, tak mi asi vybouchne hlava.“

 Toy_Box pro art+antiques 

Tisková zpráva ke stažení:

„Šedé mraky nad městem a já jsem jediný, kdo jde ven“, to je úvodní verš songu Šedé mraky slovenského rapera ruského původu GLEBa:ZOO, podle něhož dostala výstava své jméno. Víc než dobře totiž ilustruje diskomfortní existenciální pocit, který je jedním z východisek tvorby české vizuální umělkyně se skrytou identitou, působící pod nickem TOY_BOX. Obraz „šedých mraků“ přitom může stejně dobře posloužit coby metafora vycházející z neradostné životní a společenské perspektivy, jako ze sdílené středoevropské zkušenosti. Neméně významná je ale i druhá část textu, která jasně demonstruje odhodlání se negativní situaci aktivně postavit.

Výstava v Českém Vídeň centru kombinuje zcela nové i starší práce, především kresby a závěsné obrazy, které TOY_BOX vzájemně skládá do vrstevnaté instalační situace ovládající celý prostor. Škála témat, na něž v jejím rámci upozorňuje, je obsáhlá. Týká se vykořeněnosti, netolerance, bezdomovectví nebo utrpení zvířat a v další rovině i osobních běsů, samoty a prázdnoty. Forma jejích prací je dokumentární, místy až naturalistická, výpověď přímočará. Důvod je jasný - zlo je totiž třeba pojmenovávat otevřeně.

TOY_BOX je techno-anarchistická autorka obrazů, kreseb, komiksu faktu, stripů, ilustrací a kresebných intervencí ve veřejném prostoru s výrazným rukopisem a ještě výraznějším sociálním přesahem. Její nick pochází z kultovního komiksu Alana Moora Top 10. Svojí tvorbou nekompromisně upozorňuje na bezpráví a staví se za ty, kterým schází hlas, ať jsou to menšiny nebo zvířata ve velkochovech. Vystudovala scénografii a literaturu. Její autorský komiksový debut Moje kniha Vinnetou (nakladatelství Labyrint, 2014) získal několik domácích oborových ocenění za nejlepší původní knihu a kresbu. Žije a pracuje v Praze.

Radek Wohlmuth (*1967), historik umění, výtvarný kritik a publicista, nezávislý kurátor. Absolvoval dějiny umění na FF UK. V letech 2000–2002 pracoval jako kurátor Národní galerie. Kurátorsky připravil např. mezinárodní výstavu street artu a graffiti Městem posedlí(GHMP, 2012) a autorské prezentace Jana Híska, Krištofa Kintery, Lenky Klodové, Jakuba Matušky aka Maskera, Petra Nikla či Vladimíra Skrepla.

 


V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociální síti Facebook a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

Od: 11.4.2019 18:30
Do: 14.6.2019 17:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala