Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.3.2012 18:30

Alpbach Talks: Ekonomie dobra a zla – cesta k ekonomii blahobytu

Přední český ekonom Tomáš Sedláček představí nové německé vydání své knihy "Ekonomie dobra a zla" (Hanser 2012) a bude diskutovat s význačným rakouským ekonomem a spisovatelem Christianem Felberem, tvůrcem tzv. ekonomie společného blahobytu ("Gemeinwohl-Ökonomie"). Čestným hostem celé akce je Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí ČR. POZOR! ZMĚNA KONÁNÍ MÍSTA!!!

Díky velkému zájmu o prezentaci bylo změněno místo konání! Akce se koná v Hofburgu - Großer Redoutensaal, Eingang Josefsplatz, 1014 Wien!

Úvodní slovo:
Agnes HUSSLEIN-ARCO, ředitelka Galerie Belvedere, Vídeň
Kathryn LIST, zástupkyně Evropského fóra Alpbach, Graz
Karl SCHIESSL, manažer Wiener Zeitung, Vídeň

Moderace:
Barbara Toth (Der Falter)

V anglickém jazyce!

Tomáš Sedláček (*1977) je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004-2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na FSV UK a hostuje na dalších univerzitách. Je stipendistou Yale University. Ve své knize Ekonomie dobra a zla, po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi (Nakladatelství 65. pole, 2009), která byla v roce 2012 přeložena do němčiny (nakladatelství Hanser), prochází autor dějinami naší civilizace a provokativním způsobem ukazuje, jak lidstvo v minulosti řešilo otázky týkající se bohatství, práce a všeho dalšího, co dnes spadá mezi ekonomická témata. Vrací se až k nejstarší dochované písemnosti, sumerskému Eposu o Gilgamešovi, podrobně zkoumá Starý i Nový zákon, antickou filozofii, středověké myslitele, ale i učení Jana Amose Komenského, Descarta či Adama Smithe. Kniha Ekonomie dobra a zla ukazuje, kolik čerstvých, nečekaných a překvapivě relevantních myšlenek lze v myšlení starých civilizací najít – a hlavně – jak přesvědčivě s nimi lze jít proti proudu a kacířsky nabourávat stereotypy, s nimiž pracují jak ekonomové, tak běžní lidé v každodenním životě.

Politolog, soziolog a spoluzakladatel Attac – Rakousko Christian Felber (*1972) je mj. autorem rozšířeného vydání knihy Gemeinwohl-Ökonomie - Das Wirtschaftsmodell der Zukunft (Deuticke 2010/2012), která představuje autorův fundamentální postoj k ekonomii a politice státu, ve kterém privátní firmy neusilují o svůj vlastní zisk a nestojí ve vzájemné konkurenci, nýbrž spolu kooperují a usilují o co největší obecné blaho.

Vstup zdarma! Rezervace místa nutná na http://www.alpbach.org/alpbachtalks!

Celý večer vznikl ve spolupráci Wiener Zeitung a Europäisches Forum Alpbach.  Podpořeno Českým centrem Vídeň a vydavatelstvím Deuticke a Hanser.

Další informace na: www.alpbach.org, www.wienerzeitung.at, www.hanser-literaturverlage.de, www.deuticke.at

 

Místo konání:

Großer Redoutensaal/Hofburg, Eingang Josefsplatz, 1014 Wien

Datum:

8.3.2012 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala