Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.2.2020 19:00 - 27.3.2020 16:00

Kateřina Šedá - UNES-CO

Jedna z nejznámějších současných českých umělkyň – Kateřina Šedá – představí prostřednictvím site-specific instalace v Českém centru Vídeň projekt UNES-CO, který reprezentoval Českou republiku na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách.

„Když jsem přijela do Českého Krumlova, zaskočilo mě, že v historickém centru prakticky nikdo nebydlí. Jedno z našich nejkrásnějších měst má bohužel stejný problém jako Benátky a Hallstatt – protékají tady statisíce turistů a normální život v ulicích v podstatě přestal existovat. Proto jsem se rozhodla na tento celosvětový jev zareagovat a najít způsob, jak města zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO znovu oživit a vrátit do nich to nejpodstatnější – běžný život.“

Kateřina Šedá k projektu UNES-CO 

Sídlo firmy UNES-CO, jež byla založena Kateřinou Šedou a zabývá se negativními dopady masové turistiky, se dočasně přesune do prostoru Českého centra Vídeň.  Firma se snaží zvrátit jeden z jevů, s nimiž se potýkají města zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO – z měst se stávají kulisy a mizí z nich normální život.

Činnost firmy UNES-CO byla zahájena v Českém Krumlově  v roce 2018. Po dobu tří měsíců zaměstnávala 38 osob, kterým poskytla ubytování zdarma v centru města a vyplácela mzdu za provozování normálního života.

Kateřina Šedá se do povědomí společnosti dostala díky sociálně angažovaným projektům, do nichž zapojuje desítky či stovky osob, které často nemají s uměním nic společného. Tyto projekty jsou typické tím, že jsou dlouhodobé a odehrávají se ve zcela neuměleckém prostředí. Vše doplňuje rozsáhlý výzkum dané problematiky. Kateřina Šedá se ve svých projektech snaží vytrhnout zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo myšlenkové izolace.

Kateřina Šedá (1977) získala za svou práci řadu ocenění – Cenu Jindřicha Chalupeckého (Česká republika), Essl Award (Rakousko), Fluxus Award (Německo), Contemporary Art Society Award (Velká Británie), TAKU Production Prize (Finsko) ad. Vystavovala po celém světě, mimo jiné na documentě 12 v Kasselu, Manifestě 7 v Bolzanu a Benátském Bienále. Jako první Češka měla samostatnou výstavu v galerii Tate Modern v Londýně.

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

Od: 5.2.2020 19:00
Do: 27.3.2020 16:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala