Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2014 20:30 - 18.10.2014 20:15

Ve stínu @ Židovský festival ve Vídni

Film s kriminální tematikou úspěšného režiséra Davida Ondříčka neřeší jenom jeden zapeklitý případ. Dokazuje nám, že každý má své stinné stránky, které by se neměly odkrývat. Nejlepší český film roku 2012. Za přítomnosti režiséra Davida Ondříčka (pouze 18.10.).

Příběh několikanásobně oceněného filmu se odehrává v roce 1953 (krátce před měnovou reformou). Hlavní postavou je detektiv Hakl, který pro kriminální úřad pracuje už od dob první republiky. Musí vyřešit loupež ve zlatnictví. Nejprve se tato krádež jeví jako běžný trestný čin, ale začne se o něj zajímat tajná policie. Tento případ proto přebírá expert z východního Německa. Spolu s ním se tajná policie snaží vinu podsunout sionistům z židovské obce. Avšak Hakl cítí, že oni nejsou hlavní viníci. Musí si teď sám sobě položit otázku, co je pro něj v životě důležitější. Má se postavit proti režimu a tím ohrozit svoji rodinu? Nebo má všechny dosavadní indicie ignorovat, aby nezradil komunistický režim?

Tento film patří k momentálně nejúspěšnějším na české filmové scéně. Režíroval ho David Ondříček, který patří k nejznámějším českým režisérům. Vystudoval FAMU v Praze a proslavil se svým debutem Šeptej. K jeho nejznámějším filmům patří: Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Grandhotel.
Jak už bylo zmíněno, tento film dostal nespočet filmových ocenění. Na Cenách filmové kritiky obsadil hned několik kategorií (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší hudba, nejlepší herecký výkon v mužské roli). V nejsledovanější filmové anketě Český lev obsadil místa v 9 kategoriích (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář, nejlepší střih, nejlepší výtvarné řešení, nejlepší herecký výkon v mužské roli).
I přes tolik ocenění byl i tento film v mediích i kritizován a rozebírán filmovými kritiky. Kupříkladu magazín Respekt uvádí, že se jedná o kontroverzní film. Působí jako detektivka, která se prezentuje jako antikomunistický film. Na druhou stranu v mediích nalezneme i spoustu pozitivní kritiky. Například Lidové noviny zmiňují obrovský potenciál kameramana (Adan Sikoy). Internetový portál i-dnes vyzdvihuje pečlivou práci celého filmového týmu.
Tento film patří k bezesporu nejlepším filmům na české filmové scéně. Svým divákům nabízí napětí, zamyšlení a nastínění doby padesátých let.

Promítání filmu:
Út, 14.10., 20.30 hodin: Votivkino, Währinger Straße 12, 1090 Vídeň
So, 18.10., 20.15 hodin: Kino De France, Schottering 5, 1010 Vídeň

Bližší informace k programu a festivalu: www.jfw.at, www.vestinufilm.cz

 

Foto (c) Fotogalerie filmu

Místo konání:

Votivkino, Währinger Straße 12, 1090 Wien & Kino De France, Schottering 5, 1010 Wien

Datum:

Od: 14.10.2014 20:30
Do: 18.10.2014 20:15

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala