Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2019 19:00

Přednáška | Petra Dočekalová

České standardy, které se používají k výuce psaní písma, fungují beze změn téměř osmdesát let. Typografka Petra Dočekalová se zabývá modernizací systémů pro výuku rukopisného psaní. Nejen v České republice se proslavila jako písmomalířka, která se zaměřila na aktualizaci českého propagačního skriptového písma.

 

Petra Dočekalová (*1991) se ve své dizertační práci pro Ateliér typového designu a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) zaměřuje na rukopis a rukopisné písmo. Studuje jeho použití a přesah nejen v českém, ale také v globálním kontextu. Vytváří nové morfologie, experimentuje s formami jednotlivých písmen a zkoumá možnosti ruky jako primárního kaligrafického nástroje. Ve svých rukopisných stylech se snaží aktivně oživit upadající řemeslo malby znaků a popularizovat předmět kurzivního psaní na základních a středních školách. Jako součást svého výzkumu by ráda uvedla sérii nových psacích manuálů, u kterých doufá, že nahradí stávající český psací standard, který se v Česku používá bez větších změn po dobu téměř osmdesáti let.

Přednáška v anglickém jazyce

Tato přednáška je organizovaná v rámci přednášek Neighborstalk. Můžete se dále těšit na Marka Cimbalníka  a Jiřího Netušila ze studia Oficina  03.  12. 2019 od 19 hodin taktéž v Hörsaal 1, Universität für angewandte Kunst Wien, Oskar-Kokoschka-Platz 2, 1010 Wien.

Ve spolupráci s Institut für Design Universität für angewandte Kunst Wien a Typographische Gesellschaft Austria

Poster by Julia Presslauer und Tessa Sima

Místo konání:

Hörsaal 1, Universität für angewandte Kunst Wien, Oskar-Kokoschka-Platz 2, 1010 Wien

Datum:

14.11.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala