Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.4.2018 0:00 - 1.6.2018 0:00

ROBERT VANO – MEMORIES

České centrum Vídeň uvádí první samostatnou výstavu fotografa Roberta Vana ve Vídni. Výstavu Memories tvoří průřez Vanovou tvorbou od roku 1968 a představí více než sto devadesát fotografií. Mimo pro Vana tradičních černobílých portrétu a aktů focených na klasický film nabídne výstava i méně známou tvář autorovy tvorby – barevné fotografie focené polaroidem.

" …nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že i já budu někdy vzpomínat. Teď je to tady!"  Robert Vano

Fotografické vzpomínky Roberta Vana mají tak jako jeho osobnost výjimečný charakter. Svou premiéru zažily při příležitosti uvedení knižní publikace MEMORIES koncem minulého roku v Praze. Výstava poprvé představila barevnou tvář autorovy tvorby, která je pro jeho rukopis dost netradiční. Záměrem bylo veřejnosti přinést něco nového a upoutat její pozornost na snímky focené Polaroidem, který fotograf s oblibou používal v období sedmdesátých a osmdesátých let. 

K příležitosti blížícího se významného životního jubilea Roberta Vana jsme se rozhodli tyto vzpomínky oživit a představit je v celé své kráse. „Jsem nesmírně rád, že cyklus MEMORIES můžu představit také ve Vídni. V roce 2002 jsem v tomto nádherném městě vystavoval několik svých prací v rámci kolektivní výstavy v Messezentrum, ale samostatnou výstavu jsem zde nikdy neměl.“, říká Robert Vano.

Fotografický cyklus MEMORIES vznikal postupně. Robert Vano se původně věnoval jenom přípravě knižního projektu. V návaznosti na jeho vývoj se rozhodl vznikající publikaci doplnit o stejnojmennou fotografickou výstavu. Přípravou tohoto projektu se fotograf zabýval několik let. MEMORIES Roberta Vana tvoří víc než sto devadesát barevných a černobílých fotografií, pocházejících z různých časových období. Významná část této velkolepé retrospektivy vznikla v New Yorku, Paříži či Miláně, kde fotograf v průběhu své kariéry působil. Kniha i výstava MEMORIES přinášejí průřez jeho tvorbou od roku 1968 až po současnost, nikoli však tradičně v chronologickém pořadí, ale na základě asociací samotného autora.

MEMORIES nejsou „pouhými“ vzpomínkami. Jsou oslavou minulosti i přítomnosti – výjimečnou knižní i kulturní událostí, určenou všem milovníkům klasické a módní fotografie.

---

Robert Vano se narodil ve slovenských Nových Zámcích. Po maturitě v roce 1967 místo nástupu na vojnu emigroval přes Jugoslávii a Itálii do Spojených států, kde se uchytil jako kadeřník a vizážista. Byl asistentem módních fotografů, od roku 1984 je samostatným fotografem. Působil v New Yorku, Paříži a Miláně, kde fotografoval pro módní časopisy (např. Cosmopolitan, Harper's Bazaar, Vogue).

Od roku 1990 žije v Praze, kde v období 1996–2003 pracoval jako umělecký ředitel v českém vydání časopisu Elle a poté do roku 2009 v agentuře Czechoslovak models. Od té doby pracuje jako fotograf na volné noze.

Robert Vano je především módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Spolupracuje se světovými značkami, vede workshopy „Daylight nude“. Nejraději fotografuje při denním světle.

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

Od: 19.4.2018 0:00
Do: 1.6.2018 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala