Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.2.2016 18:30

Vzpomínka na KARLA ČAPKA

Česko-rakouská herečka Zdenka Hartmann-Procházková (divadelní a filmová herečka, držitelka ceny Artis Bohemiae amicis 2004), představí rakouskému publiku osobnost českého spisovatele Karla Čapka a zavzpomíná na jejich osobní setkání.

Karel Čapek je v České republice doteď nejčtenějším a nejoblíbenějším autorem. V období mezi oběma světovými válkami byl jednou z významných osobností republiky, a to nejen jako spisovatel, nýbrž i jako politický komentátor, autor sloupků, reportér, publicista a autor sci-fi divadelních her. V rámci vídeňského čtení představí Zdenka Hartmann-Procházková ukázky z jeho tvorby a osobního života, jeho myšlenky a humor, které jeho díla neustále doprovázely.

Herečka Zdenka Hartmann-Procházková (1926) je česko-rakouská herečka a moderátorka. Již od dětství se věnovala tanci a hře na klavír, ke které ji vedla její maminka, jež byla také klavíristkou. Během svých studií na gymnáziu několikrát pohostinsky vystupovala v pražských divadlech. Po maturitě odešla studovat herectví na Pražskou konzervatoř. Studium musela kvůli nacistické okupaci během 2. světové války přerušit a dokončila ho až po válce v Brně. Po ukončení studia byla ve svém prvním angažmá v divadle v Opavě, později přešla do Prahy do Divadla ABC a do Městských divadel pražských. V roce 1957 až 1958 působila jako konferenciérka v Laterně Magice, se kterou vystupovala i na Expo 58 v Bruselu společně s Valentinou Thielovou a Sylvou Daníčkovou. Díky svým jazykovým schopnostem a výborné znalosti němčiny hrála a pohostinsky vystupovala v německy mluvících zemích, dlouhá léta zejména ve vídeňském Burgtheatru.

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

23.2.2016 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala