Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2018 19:30

Žert

Už rok po vydání románu Žert Milana Kundery knihu použil režisér Jaromil Jireš jako předlohu pro svůj stejnojmenný film. Snímek se podařilo dokončit i přes sovětskou invazi v roce 1968. Českému publiku však adaptace románu zůstala odepřena až do sametové revoluce. Žert byl tehdejším režimem i přes četné úspěchy na zahraničních festivalech zakázán, protože otevřeně kritizoval tehdejší komunistický režim a hovořil o stalinistických represích a jejich vlivu na lidský charakter. Oslavte s námi 10. 9. padesáté výročí vzniku tohoto klenotu české nové vlny v prostorách kina velvyslanectví České republiky ve Vídni.

Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ 

Jaromír Jireš

V českém znění s anglickými titulky

Vstup zdarma! - prosíme o registraci

 

Režiséru Jaromíru Jirešovi bylo v době natáčení 32 let. Měl za sebou například celovečerní film Křik, za který obdržel Zvláštní uznání na festivalu v Cannes roku 1964. Právě tímto snímkem se zařadil mezi představitele filmové vlny šedesátých let.

Hrdina vyprávění je Ludvík Jahn, kterého ztvárnil vynikající český herec Josef Somer. Ludvík Jahn – ještě jako student – poslal spolužačce pohlednici s recesistickým textem, kvůli níž byl vyhozen z vysoké školy i ze strany. Skončil v Pomocných technických praporech, ve vojenském vězení a na tři roky i v dolech… Ludvík se po letech vrací do rodného moravského městečka, aby se pomstil bývalému spolužákovi a příteli Zemánkovi (Luděk Munzar), jenž se nejvíc zasloužil o jeho zničený život. Rozhodnutí svést Zemánkovu ženu, rozhlasovou reportérku Helenu (Jana Dítětová), ovšem Ludvík nezvládne změnit ve vítěznou pomstu. Křivda totiž nesmaže ani nepotlačí staré ústrky – a v uličkách města, kde probíhají folklórní slavnosti, zůstává nakonec Ludvík sám coby zahořklá oběť postižená neléčitelnou mravní kocovinou… 

Z organizačních důvodů prosíme o registraci na: ccwien@czech.cz nebo telefonicky: +43 (0) 1 53 52 360

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.

Prosíme návštěvníky, aby přišli vzhledem k místu konání akce vhodně oblečeni. Do budovy Velvyslanectví ČR není dovoleno vstupovat se zavazadly (batohy, příruční tašky, atd.)!

© Barrandovské studio

Žánr

Tragikomedie

Československo, 1968, 79 Minut

Režie:

 Jaromil Jireš

Předloha:

 Milan Kundera (kniha)

Scénář:

 Jaromil Jireš, Milan Kundera

Kamera:

 Jan Čuřík

Hudba:

 Zdeněk Pololáník, Jan Seidel

Hrají:

 Josef Somr, Jana Dítětová, Luděk Munzar, Jaroslava Obermaierová, Evald Schorm, Milan Švrčina, Miloš Rejchrt, Věra Křesadlová, Jaromír Hanzlík


 

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

10.9.2018 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala