Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tipy a program
FILMOVÝ KLUB CZECH IT OUT V CURYCHU

Promítání filmů: PUPENDO (CZ, 2003, 120 min., režie: Jan Hřebejk) & JAK SVĚT PŘICHÁZÍ O BÁSNÍKY (ČSSR, 1982, 90 min., režie: Dušan Klein)
Podpořeno Českým centrem Vídeň.
V rámci jarní párty s DJs a českými a slovenskými specialitami.
Termín: 21. 3. 2015
Čas: od 22.30 hodin
Místo: Amboss Rampe, Zollstrasse 80, 8005 CH-Curych
Vstupné: 20 CHF
Minimální věk: 18
Více informací na: www.czechitout.ch
Komorní filharmonie Pardubice - koncert v Curychu

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart:
Figarova svatba – předehra k opeře K 492
Titus - předehra k opeře K 621
Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466
Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur K 364
Symfonie č. 38 D dur K 504 Pražská
Účinkují:
Sophia Jaffé – housle
Kristina Nouzovská Fialová – viola
Elmar Gasanov – klavír
Dirigent Gerhard Lessky
TERMÍN:
Neděle, 16. 11. 2014 v 14.30 hodin
Tonhalle - Velký sál, Claridenstrasse 7, 8002 Curych

Další informace na: www.kfpar.cz, www.tonhalle-orchester.ch
Galerie VERNON Prague @ SCOPE BASEL

Jako jediná česká galerie se Vernon prezentuje na mezinárodním basilejském veletrhu umění - SCOPE BASEL! Vystavenými umělci jsou Andrey Kezzyn, Lucia Tallová, Martin Gerboc a Paul DeFlorian. Tento veletrh je známý propagací nejinovativnějších umělců, galerií a kurátorů. Vizí SCOPE je prezentace pouze těch nejoriginálnějších děl napříč celou škálou uměleckých disciplín.
Datum konání: 17. – 22. 06.2014
Místo konání: SCOPE Pavilon, Unferstrasse 40, CH – 4057 Basilej, Švýcarsko
Více informací na: www.galerievernon.czhttp://scope-art.com/
Hunt Kastner Gallery Prague @ Art Basel 2014

Tento rok se na uměleckém veletrhu Art Basel 2014 bude prezentovat pražská galerie hunt kastner  s díly českého umělce Jaromíra Novotného a vídeňská galerie českého zakladatele Galerie Martin Janda.

Umělecký veletrh Art Basel byl založen již v roce 1970 a od té doby se každoročně koná ve švýcarské Basileji, v Hong Kongu a v Miami Beach. Tento veletrh se snaží zdůraznit roli galerií ve vývoji umělců a propagaci umění.
Jednou z galerií, která se bude na veletrhu Art Basel prezentovat, je pražská galerie hunt kastner, která zde představí umělecká díla českého umělce Jaromíra Novotného, který pracuje především s plátnem, papírem a fotografickým papírem. Díky specifickým formátům a technice jeho děl je možné Novotného díla vnímat mimo jiné i fyzicky.
Další z galerií, která se bude prezentovat na uměleckém veletrhu Art Basel 2014 je i vídeňská galerie českého zakladatele Galerie Martin Janda. Tato galerie bude vystavovat díla mj. i slovenského umělce Romana Ondáka.
Datum konání: 19. – 22.7.2014
Místo konání: Messeplatz, 4058 Basilej, Švýcarsko
Další informace na: https://www.artbasel.com, www.huntkastner.com, www.martinjanda.at
Krištof Kintera I AM NOT YOU

S ironií a šibalstvím staví mladý český umělec Krištof Kintera umění i život vzhůru nohama. Vytvořil nového Golema, sestaveného z několika stovek žárovek nebo pomocí odrátovaných brambor, zesměšňuje naši jistotu myšlení prostřednictvím opancéřovaného kočárku nebo se pokouší prodat kompletně přestavěné a nefunkční přístroje v obchodě s elektrospotřebiči. Jeho dysfunkční a absurdně přetvořené předměty se esteticky blíží dílům Jeana Tinquelyho. Sdílí s ním extrovertní a kritický umělecký postoj, který vše zpochybňuje, rozebírá nebo také nově spojuje.

Krištof Kintera (*1973, Praha) patří k nejúspěšnějším a nejvýraznějším českým umělcům mladší generace. Studoval v ateliéru Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze a dále pak pokračoval studiem na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. Jeho díla jsou známa i v zahraničí. Minulý rok vystavoval v Berlíně, Marseille, předminulý rok v Paříži. Nechyběly také výstavy v Římě, New Yorku, v nizozemském Tillburgu a  polském Krakowě. Jeho tvorba odráží každodenní zkušenosti, zachycuje svět kolem sebe a neustále klade otázky sobě a svému okolí. Jeho objekty často vznikají pomocí kombinování a přetváření předmětů každodenní potřeby (židle, fén, kolo, kočárek). Krištof Kintera vytváří ojedinělé objekty, které nenechají jediného diváka v klidu. Vytvořením takzvané "Lampové sochy" – pomník sebevrahů, si zasloužil ocenění Osobnost roku 2011. Lampová socha je umístěna v parku pod pražským Nuselským mostem. „Světlo“ pomníku symbolicky dopadá k místům, kde svůj život ukončilo téměř dvě stě lidí.

Datum konání výstavy: 11.6 – 28.9. 2014
Místo konání výstavy: Museum Tinquely, Paul Sacher - Anlage 2, Postfach 3255, CH-4002 Basilej
Více informací na: www.tinguely.ch, http://kristofkintera.com

Dílo Krištofa Kintery se objeví také na prestižním veletrhu umění ART Basel:
Art Basel: 19.-22.6. 2014, www.artbasel.com
IVA BITTOVÁ @ Schlossmediale Werdenberg

Koncert Ivy Bittové v rámci mezinárodního festivalu "Schlossmediale" pro starou hudbu, ranou hudbu a audiovizuální umění na zámku Werdenberg, v nejmenším městě Švýcarska. Sólové album, které posluchačům představí, obsahuje 12 skladeb, které jsou jednoduše nazvány jako Fragmenty I-IIX.

Třetí ročník festivalu "Schlossmediale Werdenberg" se koná od  6. do 15. června 2014. Téma letošního ročníku je "To věčně ženské / Das ewig Weibliche ", které se zaměřuje na dějiny žen, které žily v posledních století až do 50. let na tomto zámku a na umělkyně, které se zámkem nechaly inspirovat.

Iva Bittová (*1958) začala pronikat do světa hudby již jako dítě a to především díky svému otci Kolomanovi Bittovi, uznávanému romskému muzikantovi z jižního Slovenska, a také díky matce Ludmile pocházející ze Slovácka, učitelce v mateřské školce, která se věnovala zpěvu. Domov byl naplněn jak klasickou, tak lidovou hudbou a přesně taková kombinace a mnohem více sálá z hudby Ivy Bittové. Sama se později rozhodla pro studium hudebně dramatického oboru na konzervatoři v Brně (zpěv, hra na housle), vedle čehož působila jako herečka zpěvačka v avantgardním divadle Husa na provázku. V tomto čase zazářila v roli Eržiky v muzikálu Balada pro Banditu (1978). Známá brněnská formace Dunaj či Škampovo kvarteto znamenal pro tvorbu Bittové mnoho. Působila zde jako zpěvačka a houslistka a věnovala se tvorbě vlastních textů lidových písní. Později spolu se skladatelem a bubeníkem Pavlem Fajtem tvořili silné muzikantské duo, které slavilo mnoho úspěchů na evropských scénách progresivní hudby. Dalším vrcholem její hudební kariéry tvoří role Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni na prknech newyorské Carnegie Hall. Dalším zlomovým rokem pro Bittovou byl rok 2007, kdy se objevila v hlavní roli filmu Tajnosti, který získal mnoho cen, i zahraničních. Mimo jiné byla nominována na cenu Oscara za roli Ženy ve filmu Želary v kategorii Nejlepší zahraniční film.

Datum konání: 15. červen 2014, 19.00 hodin
Místo konání: Festival Schlossmediale, Werdenberg, Švýcarsko

Více informací na: www.schlossmediale.ch, www.bittova.com
PIKOVÁ DÁMA @ Rok české hudby 2014               

Klasická opera o sedmi obrazech a třech dějstvích od Petra Iljiče Čajkovského bude uvedena ve švýcarském Curichu v hudebním nastudování Jiřího Bělohlávka.

Premiéra Pikové dámy je plánována na 6. dubna 2014 od 19.00 hodin a během nasledujícího měsíce je na programu pouhých sedm repríz  (11., 13., 16., 27.04., 03., 06.05.). Derniéra proběhne 18. května 2014 od 19.00 hodin.
Hauptbühne Opernhaus Zürich, Falkenstrasse 1, CH-8008 Curych

Libreto této opery napsal podle stejnojmenné Puškinovy povídky P.I. Čajkovský spolu se svým bratrem Modestem. Opera byla poprvé uvedena v Petrohradě roku 1890. Po určitou dobu byla opera uváděna i ve francouzském jazyce s názvem Pique Dame. V současnosti je opera uváděna výhradně v ruském jazyce.
Pod francouzským názvem, ale v ruském originále (s německými a anglickými titulky) bude uvedena i v Curichu, kde vznikla v hudebním nastudování světově proslulého českého dirigenta Jiřího Bělohlávka.

Jiří Bělohlávek (*1946) se k hudbě dostal již v raném dětství, kdy zpíval v chlapeckém sboru a učil se hrát na klavír. Později na Pražské konzervatoři a na Hudební akademii tamtéž začal se studiem violoncella a dirigentství. V roce 1968 se stal asistentem rumunského dirigenta a učitele hudby Sergiua Celibidacheho, avšak komunistický režim v tehdejším Československu Jiřímu Bělohlávkovi znemožnil pokračovat v jeho již velmi nadějně vyhlížející kariéře na Západě. Ve své vlasti působil jako šéfdirigent nejrůznějších oper. Kromě toho dostal i pozvání do Komische Oper Berlin, jedné ze tří berlínských oper. Jiří Bělohlávek má za sebou profesionální dráhu dirigenta oper a koncertů po celém světě, např. u Berlínských filharmoniků, ale i ve filharmonickém orchestru v New Yorku či královském orchestru Concertgebouw…

Další informace na: www.opernhaus.ch

Naši partneři

  Institucionální partneři Českého centra Vídeň:

    

 

 

 

 

 

 

 

Aktuální partneři Českého centra Vídeň:

 

           

                                         

 

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mediální partneři Českého centra Vídeň: