Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Programm

28.02.2018 18:00

Přednáška o vztahu Leoše Janáčka k Vídni a opačně

Byl by Leoš Janáček dnes takovou světovou veličinou, nebýt vídeňské premiéry opery Její pastorkyňa (Jenůfa) v únoru 1918? Blíže o vztahu slavného hudebního skladatele k Vídni promluví 28.2. v prostorách Slovanské besedy muzikolog a kurátor Janáčkova archivu Moravského zemského muzea v Brně Jiří Zahrádka (Masarykova Univerzita). *AUF TSCHECHISCH

V letošním roce si připomínáme sto let od uvedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa ve vídeňské Dvorní opeře. Tato premiéra, která se konala 16. února 1918, znamenala zásadní obrat v přijímání Janáčkova díla i jeho uvádění na světových jevištích. Předcházelo tomu mnoho let, kdy se tato výjimečná opera téměř nehrála a pokud ano, stávala se leckdy i terčem posměchu. Janáček na Její pastorkyni pracoval dlouhých sedm let, během nichž si zároveň ujasňoval své originální tvůrčí postupy. Celé dílo dokončil v tragickém období nemoci a umírání své milované dcery Olgy. Další ranou bylo nepřijetí Její pastorkyně pražským Národním divadlem. Určitou satisfakcí bylo její uvedení v brněnském Národním divadle, avšak již premiéra 21. ledna 1904 poukazovala na zcela nedostačující uměleckou úroveň nastudování.  Janáček poté operu několikrát přepracoval a nepřestával snít o jejím uvedení v Praze. To se mu splnilo až dvanáct let po brněnské premiéře v roce 1916, ovšem s tou podmínkou, že šéf opery Národního divadla a současně dirigent představení Karel Kovařovic provede v partituře instrumentační úpravy a doplňky. Pražská premiéra byla nakonec jednoznačným vítězstvím Její pastorkyně i jejího autora. Není divu, že si této skutečnosti povšimnul nejenom německý literát Max Brod, ale i Emil Hertzka, ředitel vídeňského nakladatelství Universal Edition. Díky jejich aktivitám se dostalo dílo do té doby zneuznaného skladatele na přední evropskou operní scénu ve Vídni. To vše a mnoho dalšího, včetně nejnovějších poznatků z oblasti janáčkovského bádání, se můžete dozvědět na přednášce doc. PhDr. Jiřího Zahrádky, Ph.D.

Akce se koná symbolicky v Hotelu Post, kde Leoš Janáček ve Vídni žil při příležitosti uvedení opery Její pastorkyňa. Pamětní desku, která mistrův pobyt připomíná, nechala instalovat Rakousko-česká společnost roku 2004.

 

Organizátoři:
České Centrum ve spolupráci se spolky České Srdce, Akademický spolek a Lumír


 

Veranstaltungsort:

Slovanská beseda, Drachengasse 3, 1010 Wien

Datum:

28.02.2018 18:00

Veranstalter:

Tschechisches Zentrum


Veranstaltungserinnerung
Eine Erinnerung ist nicht möglich, da die Veranstaltung bereits begonnen hat.