On-line přednáška o češtině: „No nevim no“ aneb diskurzní markery v češtině

Datum události: 21. 1. Tzv. diskurzní markery (DM) jsou jedním z typických rysů spontánního mluveného jazyka. Najdeme je v každém jazyce. V angličtině jsou jimi třeba: well, so, oh; v ruštině: да, ну, так; v němčině: ja, ach so, jetzt a v češtině: no, jako, tak, prostě, hele. Tato krátká slůvka mají v jazyce mnoho funkcí. V rámci další on-line přednášky o češtině představí Mgr. Lucie Jílková, Ph.D. některé DM a jejich funkce na ukázkách z nahrávek spontánních rozhovorů.

Srdečně Vás zveme ke sledování on-line přednášky o češtině Mgr. Lucie Jílkové, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky s názvem „No nevim no“ aneb diskurzní markery v češtině. Mgr. Lucie Jílková, Ph.D.,(*1972) pracuje v oddělení stylistiky a sociolingvistiky Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Studovala na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obory obecná lingvistika, fonetika a maďarská filologie. Doktorské studium absolvovala tamtéž. Věnuje se stylistice, fonetice a elektronické komunikaci. V nedávné době autorsky přispěla do monografií Stylistika mluvené a psané češtiny a Syntax mluvené češtiny.

  •  Přednáška bude vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 21. 1. 2021 od 18:00 hodin. 
  • Prosím, pro sledování se registrujte zde: https://bit.ly/3rWGZ3xNa e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte.

  

Mohlo by vás zajímat

18. 1. Články
CENA SUSANNY ROTH 2021 – VÝZVA PRO RAKOUSKO

CENA SUSANNY ROTH 2021 – VÝZVA PRO RAKOUSKO

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 7. ...

11. 1. Články
Každodenní poezie - Ladislav Postupa a česká poválečná avantgardní fotografie

Každodenní poezie - Ladislav Postupa a česká poválečná avantgardní fotografie

Výstava je přístupná od čtvrtka 17. prosince. Česká fotografie má bohatou avantgardní tradici, kdy umělci použili řad...

11. 1. Články
tschechisches-zentrum-wien-bleibt-von-21-12-2020-bis-24-1-2021-geschlossen

tschechisches-zentrum-wien-bleibt-von-21-12-2020-bis-24-1-2021-geschlossen

Vážené dámy, vážení pánové, České centrum Vídeň je od 21. 1. 2020 do 24. 1. 2021 pro veřejnost uzavřeno. Sledujte n...