On-line přednáška o češtině 11. 3.: "A jste si s tím jistí? O jedné změně v českém předložkovém systému."

Veranstaltungsdatum: 11. 3. 2021, 18:00 S čím si mažete chleba? Trápíte se s problémy? Jezdíte s tramvají? Změny v gramatickém systému, třeba právě ve slovesných vazbách, jsou sice méně dynamické a pro veřejnost i méně atraktivní, než je obohacování slovní zásoby, ale o našem pojímání světa vypovídají hodně. Čeština využívá pro vyjadřování vztahů v jazyce rozvinutý systém pádů a předložek. Pádový i předložkový systém se neustále mění. Odráží se v něm naše chápání světa. Tématem přednášky bude pronikání předložky S do všech českých 7. pádů, které jí to v češtině dovolí.

U příležitosti Evropského dne jazyků vás srdečně zveme ke sledování on-line přednášky o češtině Mgr. Hany Prokšové, Ph.D. z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Filozofické fakulty UK s názvem A jste si s tím jistí? O jedné změně v českém předložkovém systému.

Mgr. Hana Prokšová, Ph.D., (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK v Praze, kde i nadále působí. Je také vědeckou pracovnicí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Přednáška bude vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 11. 3. 2021 od 18:00 hod.

Prosím, pro sledování přes Zoom se registrujte zde:  https://forms.gle/yHi5xdbjo9b1cLHx6

Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte.

Auch interessant

23. 2. Veranst...
© Loos und Pilsen

Konferenz: Adolf Loos - Die Suche nach dem Raum des modernen Lebens

Die Konferenz wird vom Tschechischen Zentrum New York und vom Österreichischen Kulturforum New York veranstaltet. Die...